niedziela, 28 marca 2010

Co ma Chopin do wody?

2010 to rok Fryderyka Chopina. W tym roku obchodzimy bowiem 200 rocznicę jego urodzin. Nazywany „poetą fortepianu” Chopin czerpał garściami z polskiej muzyki ludowej, ale nie tylko. Inspiracją była dla niego również mickiewiczowska ballada „Świteź”. Której pierwsza strofa stanowi motto konkursu fotograficznego organizowanego przez „Kreatora Sukcesu” świetlicę środowiskową Fundacji „Chodźmy Razem”.



Słuchając w tle Ballady nr2 op 38 w wykonaniu laureata Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. F. Chopina, Krystiana Zimermana zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu mającego na celu nie tylko promocję wyjątkowych uroków naszego regionu, ale także zwrócenie uwagi, zwłaszcza młodego pokolenia, na postrzeganie wody jako najwyższego dobra, o które należy dbać i które należy chronić.


Świteź to jezioro na Białorusi na granicy rejonów nowogródzkiego i korelickiego, 20 km na południowy wschód od Nowogródka. Leży na wododziale Niemna i Szczary, w dorzeczu Mołczadzi, na terenie Świteziańskiego Parku Krajobrazowego.

Według legendy, wieki temu na miejscu jeziora Świteź stało przepiękne miasto. Pewnego razu na nowogródzką ziemię napadli najeźdźcy. Starzy i młodzi poszli oddać życie za bezbronne żony i córki. Kiedy najeźdźcy byli już pod bramą, a świtezianki gotowały się na śmierć w płomieniach, by nie poddać się wrogom, wydarzył się cud. Ziemia rozstąpiła się i pochłonęła miasto, by nie oddać go w obce ręce. Na jego miejscu zaś rozlało się nadzwyczajnie piękne jezioro, na którego przejrzystej powierzchni pojawiły się kwiaty, jakich nie ma nigdzie indziej.

Mimo, iż ballada nr 2 op 38 to jedyny ukłon Chopina w stronę epoki romantyzmu, to Świteź inspirował wielu. Widzimy poniżej reprodukcję obrazu autorstwa znakomitego akwarelisty, rektora i reformatora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, dyrektora Departamentu Sztuki Juliana Fałata.

Warto też zobaczyć trailer filmu Kamila Polaka "Świteź zaginione miasto", którego koncepcja wizualna została zainspirowana właśnie XIX-wiecznym malarstwem polskim oraz XIII-wiecznym rosyjskim malarstwem ikonograficznym. Filmu łączącego w sobie klasyczne techniki, czyli animację wycinankową i rysunkowo-malarską z najbardziej nowoczesną komputerową animacją trójwymiarową.



Mamy więc nadzieję, że i dla uczestników konkursu fotograficznego Świteź stanowić będzie natchnienie do pracy! Liczymy na twórców wrażliwych na otaczającą ich przyrodę!

Zdjęcie Chopina, którego użyliśmy w poście, to fragment okładki płyty Marii Pomianowskiej „Chopin na 5 kontynentach”, z której polecamy zwłaszcza tą z wodą w tle czyli Chopin w Afryce ;)

piątek, 26 marca 2010

Skąd się bierze woda pitna?

Wczoraj zastanawialiśmy się nad wyborem między wodą butelkowaną, a tą z kranu lub w szklanej butelce. Wspomnieliśmy także o recyklingu- tematu, do którego będziemy powracać jeszcze nie raz. Ale czy wiemy, jak to się dzieje, że woda trafia do kranu? I ile przeciętnie zużywamy jej dziennie?

  • spuszczanie wody w toalecie - 10 litrów
  • prysznic- 40-60 litrów
  • kąpiel w wannie- 120 litrów
  • zmywanie- 20 litrów
  • mycie zębów- 10 litrów
  • podlewanie kwiatków- 5 litrów
  • pranie w pralce- 130 litrów
Poczytajcie sami na www.wodapitna.pl


czwartek, 25 marca 2010

Woda z butelki kontra woda z kranu



Dziś czas na film! Dla tych, którym angielski sprawia kłopot, zamieszamy krótkie streszczenie.

"Historia butelkowanej wody", w wielkim skrócie, oskarża firmy produkujące wodę butelkowaną o zastraszanie konsumentów. Prowadzą one bowiem wielomilionowe kampanie, w których mówią, że woda z kranu jest brudna i zanieczyszczona, gdy tymczasem same napełniają butelki po prostu wodą z kranu. ""Pepsi's Aquafina” i „Coke Dasani” dwie znane marki tak naprawdę sprzedają filtrowaną wodę z kranu" mówi Annie Leonard, dziennikarka występująca w filmie.

Tymczasem warto wiedzieć, że 80% plastikowych butelek trafia najzwyczajniej w świecie z powrotem na składowiska odpadów lub jest spalana w spalarniach. Ale Światowe Stowarzyszenie Firm Wody Butelkowanej, w oparciu o różne statystyki, mówi, że butelki po wodzie spośród wszystkich plastikowych pojemników są produktem najczęściej poddawanym recyklingowi. "Konsumenci są naprawdę bardzo odpowiedzialni przy wyborze kupna bezpiecznych, zdrowych, wygodnych butelek plastikowych napojów niskokalorycznych. Te z kolei są dzięki tym butelkom nie tylko pyszne ale i świeże" powiedział Tom Lauria, wiceprezes stowarzyszenia ds. PR. "To jest prawdziwa historia wody butelkowanej.”
Stowarzyszenie twierdzi, że woda butelkowana jest koniecznością - w szczególności w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak powodzie, tsunami i trzęsienia ziemi. "Ratująca życie woda butelkowana w czasach palącej potrzeby nie może być dostępna bez dobrze funkcjonującego przemysłu do jego produkcji” napisało stowarzyszenie w swoim oświadczeniu. Ale ONZ, w raporcie opublikowanym we wtorek (23/03/2010) podkreśliło, że produkcja wody butelkowanej jest nieekologiczna. W raporcie znajdziemy również informację, że na produkcję wody butelkowanej w Stanach Zjednoczonych zużywa się 17 mln baryłek ropy rocznie!!!

Dlatego jeśli mamy do wyboru plastikową butelkę czy szklaną kupujmy szklane! Te ostatnie w odróżnieniu od tych pierwszych da się odzyskać w procesie recyklingu.




Nastawcie zegary w tym roku gasimy światła w sobotę, 27 marca o 20.30!




Jest to największa na świecie akcja społeczna na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę gaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla naszej planety i apelować o konkretne działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W akcję włączamy się i my! Gasimy światło!

O akcji można poczytać więcej na http://wwf.pl/godzinadlaziemi/



środa, 24 marca 2010

Skoro znamy już podstawowe fakty o wodzie (czytaj poprzedni post ;) ) chcielibyśmy wtajemniczyć was w historię powstania naszego bloga. Data, którą wybraliśmy na jego założenie nie jest przypadkowa. Nie mogliśmy wybrać lepszej! 22 marca to Światowy Dzień Wody!

Został on ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w dniu 22 grudnia 1992 roku. UNESCO, wspólnie z UNECE (Europejska Komisja Gospodarcza) i FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jest od początku jednym z głównych organizatorów obchodów Dnia.

Międzynarodowy Dzień Wody ma na celu zwrócenie uwagi społeczności świata na najważniejsze problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie. Nie dziwi zatem fakt, że hasłem tegorocznych obchodów jest CZYSTA WODA DLA ZDROWEGO ŚWIATA. Szczególnie wiele uwagi poświęconej zostanie transgranicznym zbiornikom wodnym oraz promocji zrównoważonych metod gospodarowania zasobami wody pitnej na świecie.

A propos zbiorników wodnych świata- my również, członkowie świetlicy przyparafialnej Kreator Sukcesu, poświęcamy im „przysłowiowe pięć minut”. Zorganizowaliśmy wystawę fotografii przedstawiającą te ze zbiorników, które są blisko nas (Park Arkadia w Nieborowie, staw w żyrardowskim parku, Zalew Zadębie) oraz te, które naszym zdaniem, warto zobaczyć (Bajkał, Morze Białe, fiordy, czy Krainę Jezior w Wielkiej Brytanii). Ola z Alą zapraszają do obejrzenia zdjęć! Ogłosiliśmy także konkurs na zgromadzenie jak największej liczby przysłów i powiedzeń o wodzie. Nagrody czekają! ;)




Co jeszcze warto wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Wody. Trzeci Światowy Raport Narodów Zjednoczonych pod nazwą Woda w zmieniającym się świecie, przedstawiony został 16 marca 2009 podczas V Światowego Forum na temat Wody w Stambule. W prezentacji dokumentu uczestniczył Dyrektor Generalny UNESCO Koïchiro Matsuura. Raport ocenia wielkości i stan zasobów słodkiej wody. Szczególny nacisk położono w nim na znaczenie wody dla rozwoju społecznego i ekonomicznego świata, ale dokument odnosi się także do kilku innych problemów globalnych powiązanych ze światowymi zasobami wody, takich jak wzrost liczby ludności, zmiany klimatyczne, zmieniające się ekosystemy, produkcja żywności, problemy zdrowotne, energetyczne i przemysłowe, a także biopaliwa i znaczenie podwodnych zbiorników wody. Uzupełniono go pewną liczbą studiów przypadków wybranych miast, regionów i krajów (wśród których są m.in. Istambuł, Kamerun, Hiszpania, Holandia, Sudan, Suazi oraz baseny m.in. La Platy i jeziora Merin).

Wszystkim anglistom polecamy zajrzeć na strony:
•obchodów Światowego Dnia Wody http://www.worldwaterday.org/
•V Światowe Forum o Wodzie http://www.worldwaterforum5.org/

Na koniec jako ciekawostkę zamieszczamy wszystkie hasła Światowego Dnia Wody:
•1994 – Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka
•1995 – Kobiety a woda
•1996 – Woda dla spragnionych miast
•1997 – Zasoby wodne świata: czy ich wystarczy?
•1998 – Wody podziemne – niewidoczne zasoby
•1999 – Wszyscy mamy wpływ na wykorzystanie wody
•2000 – Woda dla XXI wieku
•2001 – Woda a zdrowie
•2002 – Woda dla rozwoju
•2003 – Woda dla przyszłości
•2004 – Woda i kataklizmy
•2005 – Woda dla życia
•2006 – Woda a kultura (koordynatorem było UNESCO)
•2007 – Radzić sobie z niedoborem wody (koordynatorem było FAO)
•2008 – Woda a warunki sanitarne
•2009 - Woda w zmieniającym się świecie
•2010 – Czysta woda dla zdrowego świata

wtorek, 23 marca 2010

„Chcesz być zdrowy i młody, nie stroń nigdy od wody.”

Andrzej Czesław Klimuszko



Bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi- mowa oczywiście o WODZIE. Potrzebuje jej zarówno słoń, jak i bakteria. Jest nie do zastąpienia! Bez niej nie ma życia! Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt, a bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia.

Oto kilka najważniejszych faktów, które warto znać o wodzie:

• W kulturowej symbolice woda jest jednym z żywiołów. Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie.

• Wodna powłoka Ziemi przenikająca atmosferę i skorupę ziemską to hydrosfera. Pokrywa ona 70,8% powierzchni Ziemi w postaci wód otwartych i 2,5% powierzchni w postaci lodowców.

• Woda stanowi średnio 60% masy dorosłego człowieka.

• Bez jedzenia człowiek może żyć przez kilka tygodni, ale bez wody można spodziewać się że przetrwa tylko kilka dni.

• 3,575 milionów ludzi umiera każdego roku z powodu chorób związanych z wodą.

• 98% zgonów z powodu wody występuje w krajach rozwijających się.

• Przeciętny Amerykanin biorąc pięciominutowy prysznic zużywa więcej wody niż osoba mieszkająca w slumsach krajów rozwijających się w ciągu całego dnia.

• Biedni ludzie mieszkający w slumsach często płacą 5-10 razy więcej za litr wody niż bogaci ludzie mieszkający w tym samym mieście.

• Aby być zdrowym musimy codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody.

• Dzienne zapotrzebowanie wody dla celów sanitarnych, kąpieli, gotowania, jak również dla zapewnienie przetrwania, wynosi 49,98 litrów na osobę.

poniedziałek, 22 marca 2010

Witamy na naszym blogu!

Kim jesteśmy:


Jesteśmy młodymi skierniewiczanami skupionymi wokół świetlicy „Kreator Sukcesu”. Powstała ona przy Fundacji „Chodźmy Razem”, której inicjatorami są Beata i Roman Czyżewscy. Kierując się własnym doświadczeniem pedagogicznym zdobytym podczas wieloletniej pracy z dziećmi podjęli oni pracę na rzecz środowiska. Fundacja "Chodźmy Razem" skupia nie tylko pedagogów, prawników, nauczycieli i społeczników, a także przedsiębiorców, ale przede wszystkim ludzi otwartych i kreatywnych, dla których człowiek, jego potrzeby i rozwój są istotą działania!


O projekcie:

„Kreator Sukcesu” z pasją stwarza warunki urozmaicenia życia! Jedną z form działalności, w którą zaangażowaliśmy się całym sercem jest projekt „KROPLA, RZEKA, ROZLEWISKO- ŻYCIODAJNE ŚRODOWISKO”. Celem projektu jest:
• Wzrost wiedzy o roli i znaczeniu wody w przyrodzie.
• Wyrobienie nawyków związanych z oszczędnym gospodarowaniem wodą.
• Podejmowanie działań przybliżających jego uczestnikom środowisko wodne oraz jego ochronę.
• Umożliwienie poznania ekosystemów środowiska wodnego poprzez bezpośrednią obserwację, doświadczenia i praktyczne wykorzystanie wiedzy ekologicznej.
• Zaprojektowanie edukacyjnej ścieżki rowerowej pomiędzy Zalewem Zadębie, a zbiornikiem wodnym w Strobowie w celu poszerzenia możliwości zdrowej rekreacji.
• Wzbogacenie metod i form pracy w zakresie edukacji ekologicznej co zaowocuje wzrostem wiedzy wśród dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i gimnazjalnym.
• Organizacja konkursów: Eko-Przedszkole, fotograficznego „Świteź” oraz plastyczno-literackiego „Żabka podróżniczka”, finałowy quiz, wystawy pokonkursowe, happening.
• Kulminacją działań stanowić będzie rajd rowerowy nową powstałą ścieżką edukacyjną: Zadębie-Strobów w ramach kształtowania postawy „obywatela aktywnego” zaangażowanego na rzecz poszanowania zasobów naturalnych Ziemi.

Dziać się będzie dużo więc zapraszamy do śledzenia naszego bloga! :)