czwartek, 30 września 2010

Nadrabianie zaległości na naszym blogu zaczynamy od powrotu do dnia 10 czerwca. Nad Zalewem Zadębie, jak co roku, odbył się Bieg Papieski. Z tej okazji Fundacja Chodźmy Razem, Świetlica Kreator Sukcesu, OSiR, Stowarzyszenie Salos Faustyna zorganizowali biegi na dystansie 400, 800 i 1200 metrów. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (klasy 4-6), szkół gimnazjalnych, szkół ponad gimnazjalnych. Otwarcia biegu dokonał Ks. Jan Rawa.


Sportowe zmagania stanowiły część projektu „Kropla, Rzeka, Rozlewisko- Życiodajne Środowisko” w ramach, którego została otwarta Interaktywna Ścieżka Edukacyjna Zadębie- Strobów. Uroczystego otwarcia ścieżki dokonała p. Dorota Strosznajder przedstawicielka firmy Henkel. Przybyli na bieg papieski uczniowie skierniewickich szkół jako pierwsi mogli zobaczyć pierwszą z planowanych 6ciu tablic informacyjnych. Przedstawia ona historię wsi Dęba, z której powstała dzisiejsza dzielnica Zadębie oraz trasę „Wędruj z Nami”.


A skoro piszemy bloga o wodzie korzystając z okazji chcieliśmy przypomnieć czym jest zalew?
Zalew to zbiornik wodny, dość płytki, utworzony w wyniku trwałego zalania określonego obszaru wodą. Posiada dwa podstawowe znaczenia:

* płytka zatoka o wąskim wylocie, powstała przez odcięcie szeroko kiedyś otwartej zatoki przez mierzeję, połączona z morzem cieśninami i rynnami. Zalew zazwyczaj zasilany jest wodami rzecznymi, ale w czasie sztormów również przez wodę morską.
* jezioro sztucznie utworzone poprzez spiętrzenie cieku wodnego, o ile jego powierzchnia znacznie wykracza poza koryto cieku i jego dolinę, czyli zajmuje tereny zalane daleko poza jej brzegami.

Zalew Zadębie zlokalizowany jest w granicach miasta Skierniewice, w południowo-zachodniej części miasta, w naturalnej dolinie rzeki Łupi, na terenie dzielnicy mieszkaniowej o tej samej nazwie. Ma ponad 25 ha powierzchni.

Jest to zbiornik płytki o łagodnych brzegach i z dość dobrym dostępem do wody. Występują w nim: lin, karaś, karp, szczupak oraz płoć.

Zgodnie z przeznaczeniem terenu, wokół zalewu kwitnie życie rekreacyjno-sportowe i wypoczynkowe (są tu plaże miejskie, tor regatowy). Swoje miejsce znajdują tu wędkarze, ale i – zwłaszcza ostatnio, miłośnicy sportów wodnych.


Dzięki staraniom Kreatora Sukcesu i Fundacji Chodźmy Razem nad Zalewem Zadębie możemy się przespacerować Interaktywną ścieżką edukacyjną Zadębie- Strobów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz