niedziela, 28 marca 2010

Co ma Chopin do wody?

2010 to rok Fryderyka Chopina. W tym roku obchodzimy bowiem 200 rocznicę jego urodzin. Nazywany „poetą fortepianu” Chopin czerpał garściami z polskiej muzyki ludowej, ale nie tylko. Inspiracją była dla niego również mickiewiczowska ballada „Świteź”. Której pierwsza strofa stanowi motto konkursu fotograficznego organizowanego przez „Kreatora Sukcesu” świetlicę środowiskową Fundacji „Chodźmy Razem”.



Słuchając w tle Ballady nr2 op 38 w wykonaniu laureata Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. F. Chopina, Krystiana Zimermana zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu mającego na celu nie tylko promocję wyjątkowych uroków naszego regionu, ale także zwrócenie uwagi, zwłaszcza młodego pokolenia, na postrzeganie wody jako najwyższego dobra, o które należy dbać i które należy chronić.


Świteź to jezioro na Białorusi na granicy rejonów nowogródzkiego i korelickiego, 20 km na południowy wschód od Nowogródka. Leży na wododziale Niemna i Szczary, w dorzeczu Mołczadzi, na terenie Świteziańskiego Parku Krajobrazowego.

Według legendy, wieki temu na miejscu jeziora Świteź stało przepiękne miasto. Pewnego razu na nowogródzką ziemię napadli najeźdźcy. Starzy i młodzi poszli oddać życie za bezbronne żony i córki. Kiedy najeźdźcy byli już pod bramą, a świtezianki gotowały się na śmierć w płomieniach, by nie poddać się wrogom, wydarzył się cud. Ziemia rozstąpiła się i pochłonęła miasto, by nie oddać go w obce ręce. Na jego miejscu zaś rozlało się nadzwyczajnie piękne jezioro, na którego przejrzystej powierzchni pojawiły się kwiaty, jakich nie ma nigdzie indziej.

Mimo, iż ballada nr 2 op 38 to jedyny ukłon Chopina w stronę epoki romantyzmu, to Świteź inspirował wielu. Widzimy poniżej reprodukcję obrazu autorstwa znakomitego akwarelisty, rektora i reformatora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, dyrektora Departamentu Sztuki Juliana Fałata.

Warto też zobaczyć trailer filmu Kamila Polaka "Świteź zaginione miasto", którego koncepcja wizualna została zainspirowana właśnie XIX-wiecznym malarstwem polskim oraz XIII-wiecznym rosyjskim malarstwem ikonograficznym. Filmu łączącego w sobie klasyczne techniki, czyli animację wycinankową i rysunkowo-malarską z najbardziej nowoczesną komputerową animacją trójwymiarową.



Mamy więc nadzieję, że i dla uczestników konkursu fotograficznego Świteź stanowić będzie natchnienie do pracy! Liczymy na twórców wrażliwych na otaczającą ich przyrodę!

Zdjęcie Chopina, którego użyliśmy w poście, to fragment okładki płyty Marii Pomianowskiej „Chopin na 5 kontynentach”, z której polecamy zwłaszcza tą z wodą w tle czyli Chopin w Afryce ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz